Historie

Zakladatel společnosti Jaroslav Lochman se distribucí pneumatik začal zabývat již v roce 1993, kdy pod společnou hlavičkou firmy LOCHMAN s.r.o. provozuje v Jílovém u Děčína kromě maloobchodního prodeje automobilů koncernu VW také pneuservis.

Z důvodu oddělení obou aktivit od sebe vzniká v únoru 1998 společnost GPD s.r.o., která se již plně profiluje jako velkoobchod s pneumatikami skupiny Goodyear. Nově vzniklá firma si za své sídlo vybírá areál holdingu Armex v okrajové části Děčína - Folknáře, kde si pronajímá skladovou halu o rozloze 2 000 m2.

V této hale se také nachází zázemí společnosti, včetně obchodního a ekonomického úseku. Jaroslav Lochman podporuje své obchodní partnery, proto vznikají další firmy, které mu pomáhají v distribuci pneumatik v daném regionu – GPD Děčín s.r.o., GPD-Pneu Jihlava s.r.o., Pneu Market GPD s.r.o Most a GPD České Budějovice s.r.o.

Dalším významným mezníkem v historii společnosti je rok 2002, kdy se vedení rozhodne pro strategický krok, kterým je přímý dovoz pneumatik značek Hankook a Kingstar do České republiky, čímž se začíná rozvíjet spolupráce s firmou Hankook Tire Co., Ltd.

S ohledem na vývoj trhu v ČR i v zahraničí došlo 1. 1. 2004 k zásadní změně v distribuci zboží a majetkové struktury. Jaroslav Lochman přenechává svůj podíl dosavadním spolupracovníkům a obchodním partnerům. Vedení nové GPD spol. s r.o. se tak ujímá čtveřice Michal Babička, Libor Zelenka, Jan Hašek a Eva Nechvátalová.

Nový management jasně deklaruje 3 základní směry, kterými se bude do budoucna ubírat:

  • Velkoobchodní prodej pneumatik a disků
  • Provoz auto-pneu servisů a maloobchodních prodejen, zakladatel maloobchodní sítě GPD Service Team
  • Dovoz pneumatik Hankook a Kingstar do České republiky

V květnu 2004 dochází k slavnostnímu otevření nových prostor společnosti v centru Děčína, kde byl také otevřen nový auto-pneu servis. Všechny změny v roce 2004 vedou k dalšímu rozšíření a upevnění pozice ve velkoobchodním prodeji a k rozšíření stávajícího nabízeného sortimentu o nákladní, agro a EM pneumatiky. Do nabídky také řadíme rozšířený sortiment hliníkových a plechových disků.

Další rozvoj přichází také v roce 2005:

  • Zrychluje a zjednodušuje se zahraniční obchod a zboží z těchto zdrojů je pro naše zákazníky lehce dostupné
  • Rozvíjí se obchodní skupina GPD Service Team, která vytváří síť auto-pneuservisů s působností po celé ČR
  • V srpnu úspěšně dochází ke transformaci GPD, spol.s r.o. na akciovou společnost a zároveň ke změně názvu firmy na GPD a.s.

V červnu roku 2008 přichází další významný mezník v historii společnosti – byla podepsána dohoda o spolupráci se společností Nokian Tyres o rozvoji a provozu maloobchodní sítě Vianor v České republice. Do konce roku 2008 se otevírá postupně 7 auto-pneu center Vianor. Pátým exekutivním členem představenstva se stává Petr Chvojka.Na jaře 2009 rozšiřuje společnost GPD a.s. své maloobchodní aktivity také o prodej lehce použitých osobních vozidel a v Děčíně vzniká prodejní místo s kapacitou cca 80 vozů. V logistickém areálu Jihlava je pořízen další velkoobchodní sklad.

Rozšiřování kapacity skladových prostorů pokračuje i v roce 2010, vlastní značka hliníkových kol GEPARD významně rozšiřuje výrobní sortiment a přicházíme také s nabídkou originálních šroubů. Maloobchodní sít Vianor má na konci roku již 32 provozoven, nově mimo jiné v Turnově, Jindřichově Hradci atd.

Na počátku roku 2011 se stěhujeme v Děčíně do nového logistického areálu. V tu chvíli tak společnost disponuje skladovými prostory přesahující 10 000 m2 s celkovou kapacitou přes 150 000 ks pneumatik. Síť auto-pneu center Vianor má aktuálně po celé České republice 50 provozoven.

V roce 2013 je realizována další přístavba skladu v Jihlavě. Skladové plochy rozšiřujeme o 1700 m2 a přistavujeme novou rampu pro nákladní automobily a dodávky. Přístavbou skladu nám v Jihlavě vzniká sklad o celkové výměře 2850 m2, který společně s ostatními sklady v areálu GPD v Jihlavě umožňuje nejen rychlou a přehlednou expedici zboží, ale i průběžný příjem zboží. Sklad v Jihlavě je využívám i pro expedici zboží našim zákazníkům na Slovensko, kde se GPD a.s. nově stává také hlavním administrátorem sítě Vianor. Auto pneu centrum v Jihlavě nově disponuje prostory 300 m2 pro uskladnění pneu našich klientů.

V roce 2014 byly rozšířeny prostory auto pneu centra v Děčíně a započaly stavební práce na novém administrativním centru pro velkoobchod. Na Slovensku vzniká společnost GPD SK s.r.o. a opreuje tam tým obchodních zástupců.

V únoru 2015 se šestým řídícím členem představenstva stává Libor Pernica. Přichází další obchodní rozvoj, když se stáváme výhradním distributorem pneumatik GENERAL TIRE pro Českou a Slovenskou republiku a začínáme budovat síť autorizovaných prodejců, tzv. „GT POINTů“. Ke konci roku 2015 je v síti GT POINT 45 pneuservisů po celé ČR a první na Slovensku. GT POINT partneři jako jediní exkluzivně nabízejí kompletní sortiment GENERAL TIRE včetně prodloužené záruky a marketingových materiálů.

Na začátku roku 2016 jsou spuštěny stránky www.gt-pneu.cz a www.gt-pneu.sk s informacemi o produktech firmy GENERAL TIRE a s kontakty na partnery GT POINT. Vzhledem k pokračující obchodní expanzi společnost na podzim 2016 začíná s výstavbou další etapy centrálního skladu v Jihlavě, kdy je v plánu dalších cca 3000 m2 skladové plochy.

V roce 2017 byla dokončená nová administrativní budova GPD Děčín. Zároveň se v Jihlavě dokončila poslední část skladových prostor.

V roce 2018 GPD, a.s. slaví výročí 20 let na trhu. Již 20 let úspěšné distribuce v České republice i na Slovensku.

V tuto chvíli je společnost GPD a.s. multiznačkovým velkoobchodem zastupující všechny významné značky na celosvětovém trhu, kdy hlavní prodejní sortiment tvoří přední světové známé značky.


ZPĚT